Aktywność fizyczna

 Zdjęcie zrobione podczas wycieczki nad Morskie Oko.

Aktywne spędzanie wolnego czasu może być bardzo przyjemne. Wystarczy robić coś co sprawia Ci przyjemność i zaprosić do tego przyjaciół. Wpłyniemy na poprawę naszej kondycji fizycznej i miło spędzimy czas w gronie znajomych.

Zachęcam do robienia rzeczy nowych, co pozwoli nam się rozwijać. Pamiętam jak rok temu, za namową znajomych poszłam pierwszy raz na łyżwy. Już od pierwszej chwili jak tylko dostałam łyżwy do rąk potrzebowałam pomocy, bo nawet nie wiedziałam jak je poprawnie zapiąć. Moimi towarzyszami były osoby, które miały co nie co do czynienia z jazdą na łyżwach. Adam grywał w hokeja  a Rafał kilka razy jeździł na łyżwach ze znajomymi.
Łyżwy na nogach. Teraz należy wyjść  na lodowisko. Tylko jak tego dokonać? Chłopaki służyli mi swoim wsparciem i pomocą. Przez pierwsze kilkanaście minut jeździli ze mną jak z małym dzieckiem; jeden trzymał mnie za jedną rączkę a drugi za drugą 🙂 Po jakimś czasie zdecydowałam się na samodzielna jazdę. Swoja drogą musiało to komicznie wyglądać, troje dorosłych trzymających się za rączki.

Wydaje mi się, że czasami takie “trzymanie za rączkę” pomaga nam w wykonaniu samodzielnych kroków, pokonaniu strachu. Nie twierdze, że teraz potrafię świetnie jeździć na łyżwach, ale daje rade samodzielnie poruszać się na lodowisku. Niestety nie mamy żadnych zdjęć z tego wypadu. Musicie zadowolić się innymi.

 Wioślarstwo ekstremalne 😉
Białe szaleństwo.

Całkowite zapotrzebowanie energetyczne wynosi odpowiednio:
– jeżeli tryb życia jest siedzący wówczas zapotrzebowanie energetyczne organizmu = 1719 kcal
– jeżeli tryb życia jest średnio aktywny, tzn. nie bronisz się przed aktywnością fizyczną, ale nie uprawiasz jej regularnie i nie jest ona zbyt wyczerpująca wówczas zapotrzebowanie energetyczne organizmu = 2005 kcal 
– jeżeli tryb życia jest naprawdę aktywny czyli regularnie trenujesz jakiś sport wówczas zapotrzebowanie energetyczne organizmu = 2292 kcal 
– jeżeli regularnie trenujesz jakiś sport wyczynowy (odnosi się tylko do etapu treningu)wówczas zapotrzebowanie energetyczne organizmu = 2578 kcal

 

Wskazana jest regularna, codzienna aktywność fizyczna w zależności od możliwości danego dnia (ile trzeba “spalić kalorii”?). Zalecane zużycie energii pozwalające utrzymać prawidłową wagę: ok 200 kcal dziennie.

Szczególnie polecane sporty (wraz z zużyciem energii na jedną godzinę treningu):

Indywidualne:

– Aerobik – 550 kcal/h – (22 min)

 

– Bieg szybki – 800 kcal/h – (15 min)

 

– Jazda na rowerze (20 km/h) – 600 kcal/h – (20 min)

 

– Pływanie – 400 kcal/h – (30 min)

 

– Jazda szybka na rowerze (30 km/h) – 700 kcal/h – (17 min)

 

Grupowe:

 

– Badminton – 400 kcal/h – (30 min)

 

– Gra w piłkę nożną w polu – 650 kcal/h – (18 min)

 

– Koszykówka – 550 kcal/h – (22 min)

 

– Siatkówka – 450 kcal/h – (27 min)

 

– Tenis ziemny – 450 kcal/h – (27 min)

 

 

 

P.S.

Autorem większości zdjęć jest Rafik

Share this:
No Comments

Post A Comment